BASIN

Bolluk ve Bereketin En Tatlı Simgesi Aşure

Aşure tarifimize göz attınız mı? Bolluk ve bereketin simgesi aşurenin tarifini sizler için hazırladık.

Malzemeler:

500 gr aşurelik buğday, 250 gr nohut, 250 gr kuru fasulye, 3 yemek kaşığı pirinç, 100 gr kuru beyaz üzüm, 50 gr kuş üzümü, 150 gr kuru incir, 150 gr kuru kayısı, 50 gr ceviz, 50 gr fındık, 850-900 gr toz şeker, 1 adet çubuk tarçın, 1 yemek kaşığı portakal kabuğu rendesi, 5- 5,5 litre su, isteğe göre 1 kahve fincanı gül suyu.

Üzerini süslemek için:

Nar taneleri, kuş üzümü, fındık, kuru kayısı ve incir parçaları, Hindistan cevizi rendesi.

Yapılışı:

-Buğday, fasulye, nohudu ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün buğdayı süzüp büyük bir çelik tencereye alın.

-Buğdaya 4 litre su ve 1 çubuk tarçın ekleyip kaynatın. Üzerinde biriken köpüğü bir kevgirle alıp tencerenin kapağını kapatın ve buğdaylar patlayıp yumuşayana kadar kaynatın. (Kaynarken eksildikçe su ekleyin)

-Fasulye ve nohudu süzüp ayrı tencerelerde haşlayın ( Buğday dahil üçünü de aynı anda kaynatmaya başlamanızı tavsiye ederiz). Pirinç için bir cezve kullanın.

-Malzemeler haşlanırken kuş üzümünü suya koyarak 15-20 dakika kadar bekletin. Kuru kayısıları ve incirleri nohut büyüklüğünde doğrayın.

-Buğdayın kaynama suyu beyazlaşıp yoğunlaşmaya başlayınca haşladığınız nohut ve kuru fasulyeyi ve pirinci ekleyin. Koyulaşmaya başlayana kadar iyice kaynatın.

-Ardından sırasıyla fındık, ceviz, kuru üzüm, ince kıyılmış kuru kayısıyı ve rendelenmiş portakal kabuklarını ekleyip karıştırın. Birkaç taşım kaynatın.

-Son olarak şekeri ekleyip 5-10 dakika karıştırarak pişirin. En son incirleri katın ve bir taşım kaynatıp, ateşten alın.

-Aşure sıcakken kaselere boşaltın. Soğuduğunda istediğiniz malzemelerle süsleyerek servis yapın.

 

Geri Dön
YUKARI