BASIN

Adese, Ünlü Şef Ömür Akkor’u Ağırladı

Ünlü şef ve yazar Ömür Akkor, “Coca Cola ile Anadolu Lezzetlerine Yolculuk” etkinliği kapsamında Konya Kulesite Adese mağazasında yemekseverlerle bir araya geldi. Dünya, Anadolu, Selçuklu ve Konya mutfağı hakkında bilgiler veren Ömür Akkor, Selçuklu lezzetlerinden biri olan keşkek yemeğini hazırlayarak katılımcılara ikram etti.

Selçuklu Mutfağı adlı yemek kitabıyla 2012 yılında dünyanın en iyi mutfak tarihi kitabı ödülüne layık görülen ünlü şef ve yazar Ömür Akkor, geçtiğimiz hafta sonu Konya Kulesite Adese mağazasında müşteriler ve yemekseverlerle buluştu.

Yoğun ilgi gören etkinlikte Dünya, Anadolu, Selçuklu ve Konya mutfağı hakkında bilgiler veren Akkor, Selçuklu lezzetlerinden biri olan keşkek yemeğini hazırlayarak müşterilere ikram etti. Keşkeğin tarihinin eski dönemlere dayandığını belirten Akkor, “13. yüzyıl kaynaklarını tarayarak yazdığım Selçuklu Mutfağı kitabımda da bahsettiğim üzere keşkek yemeği, “Hesire” ismiyle Selçuklu mutfağında sıklıkla pişirilen bir yemek. Bu dönemde özellikle de o günkü Beyşehir’in köylerinde yapılıyordu. Günümüzde keşkeğin içine konan malzemeler yörelere göre farklılık gösterse de Selçuklu mutfağında genellikle içerisinde biber salçası, kırmızı et, buğday, nohut, tereyağı ve kimyon bulunurdu. Keşkek, bir yemek olarak ilk kez 2011 yılında UNESCO koruması altına alınarak Somut Olmayan Kültürel Miras listesine girdi” dedi.

 “Kendimi Konyalı Hissediyorum”

Konya’ya sıklıkla geldiğini belirten ve Gaziantepli olmasına rağmen kendini Selçuki yani Konyalı hissettiğini ve Konya’yı çok sevdiğini söyleyen Akkkor, Mevlana Dergahı’nın mutfak adabından bahsederek Mevlevilikte mutfağın önemli bir yerinin olduğunu belirtti. Dervişliğe kabulün mutfaktan başladığını ifade eden Akkor, Selçuklu mutfağı literatürünün ise günümüzden çok ileride olduğunu dile getirdi. Ömür Akkor, “Alaaddin Keykubat Anadolu'nun en zengin döneminde hükümdarlık yapmış. Kendi yediği yemeğin aynısını tebaasına da yediren bir sultan. Bu ne Anadolu'da ne de dünyada başka hiçbir millette görülmüş bir durum değil. Bu nedenle Selçuklularda halk mutfağı, saray mutfağı gibi bir ayrım da yok” diye konuştu.

Katılımcılara Yemek Kitabı ve 175 Yıllık Ekşi Maya Hediye Edildi

Etkinlikte küçük yarışmalar da düzenleyen Akkor, sorduğu sorulara doğru cevap veren katılımcılara kendi hazırladığı Coca Cola ile Anadolu Lezzetleri Yemek Kitabı’nı ve 175 yıllık geçmişi bulunan ekşi maya hediye etti. Katılımcılara ayrıca, üzerine tuzlu yoğurt ve Bursa köy salçası sürülen ekşi mayalı çavdar ekmeği ve Coca Cola da ikram edildi. Etkinlik sonunda katılımcılar Şef Ömür Akkor ile bol bol fotoğraf çektirdi.

Geri Dön
YUKARI